Radość życia w niedoskonałym świecie

2015-05-04 13:23:02, komentarzy: 0

Źródło chrześcijańskiego poczucia humoru powstaje z siły religijności.

Człowiek mający poczucie humoru kocha świat, pomimo jego niedoskonałości. Młość jest zawsze bezwzględnym "tak"

wobec wszystkiego, niewinną radością wszystkiego, co istnieje. W takim znaczeniu miłość do własnego świata jest jednocześnie radością świata.

Wyraża wdzięczność Bogu za możliwość życia w tym niedoskonałym świecie. Poczucie humoru przemawia w chwili, kiedy wyrzekniemy się wiedzy. Postrzega wszystko, co jest ziemskie, jako niedoskonałe. Niemniej jednak wyrzeczenie to jest potraktowane jako ludzkie i wyniesione do pewności, że wszystko co jest nietrwałe, jest otoczone łaską Boga.

Śmiech jest wyznaniem, że jesteśmy ludźmi. Wyznanie, które samo w sobie jest początkiem wyznania Boga. Jak człowiek może wyznawać Boga, skoro nie wyznaje swoim życiem, że nie jest Bogiem, ale tylko istotą, która ma swój czas.

Śmiech gloryfikuje Boga, podnosi go do jego wszechpotężnej chwały, ponieważ sprawia, że człowiek... jest tylko człowiekiem.

Istnieje jednak inny śmiech, nad którym Pan wypowie "biada".

Mówimy tu o śmiechu złośliwym, niezadowolonym, który stara się rozwiązać niewyrozumiałość historii jako nieludzkie dziwactwo, bo tak ją interpretuje, zamiast czcić ją z pokorą i ufnością jak Boską historię, której sens pewnego dnia zostanie nam objawiony.