Św. Euzebiusz z Vercelli, biskup

Urodził się około 283 roku na Sycylii, a zmarł 1 sierpnia 371 w Vercelli
Jeden ze starożytnych italskich pisarzy wczesnochrześcijańskich, teolog – apologeta czyli teolog literatury zajmujący się obroną wiary, w szczególności chrześcijańskiej, przed zarzutami przeciwników oraz uzasadniający podstawowe prawdy wiary, pierwszy biskup Vercelli, święty Kościoła katolickiego.
Euzebiusz kształcił się w Rzymie. Około 345r. wybrany został pierwszym biskupem Vercelli w Piemoncie (dzisiejsze Włochy). Za obronę Atanazego na synodzie mediolańskim w 355 skazany został na wygnanie do Scytopolis w Palestynie. W czasie wygnania przebywał również w Kapadocji oraz w Tebaidzie w Egipcie. Po powrocie do Italii wraz z Hilarym z Poitiers wystąpił przeciw arianom.
Arianizm to doktryna teologiczna, zaprzeczająca dogmatowi o Trójcy Świętej. Tym samym uważajaca, że Jezus jest synem Bożym, ale też, że jest On tylko człowiekiem, i że nie jest Współistotny Ojcu.
Euzebiusz dążył do usunięcia ariańskiego biskupa z siedziby biskupiej w Mediolanie.

Euzebiusz został pochowany w bazylice, którą sam wystawił.
Jego kult szybko rozprzestrzenił się w Italii i Galii. Św. Grzegorz z Tours wyraża się o nim z największą czcią. Przechowywał też w swojej kaplicy część jego relikwii.
Wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest 2 sierpnia.
Dla wielu cierpień, jakie poniósł dla Chrystusa, diecezja w Vercelli czci go jako męczennika.
Na prośbę biskupów okręgu papież Jan XXIII ogłosił św. Euzebiusza patronem diecezji przedalpejskich w 1961.
W ikonografii święty przedstawiany jest jako biskup w szatach pontyfikalnych, czasami jako wygnaniec.Jego atrybutem jest księga.
[1]  [2]  [3]  [4]  [5]